Holistické krmivo? Ale co to přesně je?

 
 
 

 
 
 
Úvod > Lavpet radí > Psí veterina > Holistické krmivo? Ale co to přesně je?
 

Vážení zákazníci,
bohužel musíme vám sdělit smutnou zprávu, ke dni 6. 9. 2019 rušíme náš eshop Lavpet.cz
Děkujeme za projevenou důvěru a přízeň.
Případné reklamace řešte prosím standardně, přes naše kontaktní údaje.
S láskou, tým Lavpet.cz

 
 
Mohlo by Vás zajímat

 
 

Holistické krmivo? Ale co to přesně je?

Jíst zdravě, nejlépe v BIO kvalitě, je u lidí „trendy“. Ale čím dál vážněji se chovatelé psů zamýšlí i nad stravou svého psa nebo kočky. Pokud hledají nejvyšší kvalitu, určitě se dostanou k tzv. holistickým krmivům. Co to ale znamená a jaké to přináší výhody, když krmíme holisticky?

Slovo holistické znamená celostní. Takové krmivo má za úkol zvíře nejen aktuálně nasytit, ale působit i na jeho celkový stav. Na vitalitu, na zdravotní stav, je prevencí před chorobami, případně pomáhá upravovat některé chorobné projevy. Takže působení krmiva na zvíře musí být komplexní, jeho složení se musí co nejvíce blížit přirozené stravě, takové, jakou by pravděpodobně měl v přírodě.

 

Co najdete v holistickém krmivu?

V holistickém krmivu by se mělo převážně nacházet výživné maso a bílkoviny. Krmivo je vyráběné z čerstvých surovin v nejvyšší potravinářské kvalitě. Většina značek se pyšní tím, že suroviny pocházejí od místních lokálních dodavatelů, jejich zpracování je pod přísnou kontrolou. Je šetrné, tak, aby zachovalo maximum živin, vitamínů, minerálů a chuti. Podíl masa je mnohem vyšší než v krmivu, které je označované jako prémiové. Jako zdroj masa slouží více druhů zvířat. Doplňují ho sušené ovoce, zelenina, bylinky a lesní plody.

Co v něm najít nesmíte?

 Pokud krmivo nese označení holistické, nemělo by obsahovat žádné obilniny (pšenice, kukuřice, sója). Samozřejmě by tam neměla být žádná ochucovadla, konzervační látky, barviva, chemie. Neměli byste tam najít ani tzv. vedlejší produkty živočišné či rostlinné výroby.

Proč ano?

Celostní krmivo zvíře dobře zasytí. Je dobře stravitelné, nezatěžuje mu žaludek. Dodá energii, vitamíny, minerály, celkově chrání zdraví, stimuluje imunitu, přidané látky působí jako prevence před budoucími chorobami.

Alergie, průjmy, špatné trávení, to jsou problémy, kterými trpí i naše kočky a psi. Může to být dokonce důsledek méně hodnotných krmiv, která kupujeme, protože jsou levnější. Je možné, že díky krmení holistickým krmivem, které většinou splňuje znaky hypoalergenity, se vám podaří tyto chorobné stavy potlačit. Je to však velmi individuální. Při samotném výběru krmiva platí to samé, jako když nakupujete potraviny pro sebe. Velmi dobře si nejprve přečtěte složení. Můžete si prověřit kredit výrobce, přečtěte si reálné recenze lidí a jejich zkušenosti. Je třeba si jednoduše dát pozor, protože v dnešní době je velmi populární označovat krmivo jako holistické. Toto slovo se totiž dobře prodává.

Přechod na nové krmivo

Při přechodu na nové krmivo (nejen holistické) je dobré, aby si zvíře zvykalo postupně. Přechod by v ideálním případě měl trvat cca 2 týdny. V prvním týdnu přidáte do celkové týdenní krmné dávky 1/3 nového krmiva. Druhý týden by měl být poměr 1 : 1,  třetí týden už můžete starý druh krmiva úplně vynechat.

Pokud máte jakékoliv pochybnosti nebo si nejste jistí, jestli můžete nový druh krmiva (například vzhledem k jeho zdravotnímu stavu) nabídnout psovi nebo kočce, poraďte se s veterinářem.

ZDROJ FOTO: http://ottawavalleydogwhisperer.blogspot.sk/

 

 

 

 

 
 
 
Doporučujeme pro psy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze