Jak pejska připravit na Silvestra?

 
 
 

 
 
 
Úvod > Lavpet radí > Psí veterina > Jak pejska připravit na Silvestra?
 

Vážení zákazníci,
bohužel musíme vám sdělit smutnou zprávu, ke dni 6. 9. 2019 rušíme náš eshop Lavpet.cz
Děkujeme za projevenou důvěru a přízeň.
Případné reklamace řešte prosím standardně, přes naše kontaktní údaje.
S láskou, tým Lavpet.cz

 
 
Mohlo by Vás zajímat

 
 

Jak pejska připravit na Silvestra?

Silvestr je pro mnohé pejskaře dnem stresu a čekání, než oslavy utichnou. Mnoho pejsků s ohňostrojem a dělbuchy nemá problém, nereagují téměř vůbec. Ale je mnoho takových, kteří pociťují hrůzu a paniku. Veterinářka Zuzana Juhászová shrnula několik metod, které by vám mohly pomoci zvládnout silvestrovský hluk.

Zbavte ho předem strachu!

Je třeba mít na paměti, že se všechno dá zvládnout, když se na to vynaloží čas a energie. Stresová odolnost je podmíněná i geneticky, ale mnohokrát je strach získaný zlou zkušeností.

Jestli chce člověk pracovat s pejskem na překonání strachu z dělbuchů a ohňostroje, měl by se tomu věnovat dříve, než přijde den D – Silvestr. Existují různé metody, chce to však čas a trpělivost. Možností je víc, například pouštění nahraných zvuků ohňostrojů v nižší hlasitosti, čímž se postupně snižuje citlivost pejska na dané zvuky.

Další metodou je odměňování, vytvoření příjemné asociace pro pejska ve spojitosti s nepříjemnými zvuky. Použít se dají např. Bachovy kapky, které mají uklidňující účinky.

Existují také difuzéry, které po zapnutí uvolňují látku DAP, což je vlastně feromon, který uvolňuje fenka z mléčné žlázy několik dní po porodu, a který má uklidňující účinek. Zajímavou metodou je bandážování, což je metoda, která využívá tlakový stimul na odbourání stresu. Pomocí speciální techniky ovinutí bandáže okolo psího těla.

Můžete vyzkoušet i tabletky, anebo pipetu s kapalinou, kterou kápnete pejskovi za krk.

Co dělat v den D

Na Silvestra jděte na večerní procházku dříve, když oslavy ještě nejsou tak intenzivní. Vždy je nutné mít pejska na vodítku, aby v panice neutekl. Zkuste vzít s sebou na procházku oblíbenou hračku nebo pamlsky a v momentě, když zaslechnete výbuch, odpoutejte jeho pozornost hrou. Důležité je nemyslet na psí strach, i majitel musí být, pokud možno, v pohodě, protože pejsek to vycítí.

Ustelte vašemu miláčkovi na místě, kde jsou zvuky z ulice nejméně slyšet. Vhodná může být například koupelna. Anebo zvolte takové místo, kde se při předešlých Silvestrech váš pejsek schovával. Můžete mu pustit hudbu, ta pomůže překrýt intenzitu dělbuchů. Cílem je, aby pejsek měl své bezpečné útočiště a cítil se v rámci možností pohodlně.

Se sedativy opatrně, pod dohledem veterináře

Mnozí řeší silvestrovský problém s hlukem podáním anxiolytických sedativ, ale doporučila bych tuto metodu jako poslední volbu. Používají se takové látky, které jsou součástí anestezie. ALE POZOR! Každý pejsek reaguje individuálně, potřebuje jiné množství. Je nutné se poradit s veterinářem. Ten zvolí optimální dávkování.

Také je třeba vzít v úvahu zdravotní stav pejska, aby po podání sedativa nevznikl nějaký problém. Při prvním použití si zapište množství podané látky a účinnost, abyste dokázali účinky popsat veterináři, který vám napříště dávku upraví podle potřeby pejska. Na trhu existují různá perorální sedativa s účinnými látkami jako jsou acepromazin (Sedalin), dexmedetomidin (Sileo), alprazolam…

Foto: pixabay

PŘEČTĚTĚ SI TAKÉ: Má význam oblékat pejsky v zimním období? Jak se v zimě starat o psí tlapky?

 

 
 
 
Doporučujeme pro psy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze