Slovenský čuvač – znáte slovenská plemena psů?

 
 
 

 
 
 
Úvod > Psí plemena > Slovenský čuvač – znáte slovenská plemena psů?
 

Vážení zákazníci,
bohužel musíme vám sdělit smutnou zprávu, ke dni 6. 9. 2019 rušíme náš eshop Lavpet.cz
Děkujeme za projevenou důvěru a přízeň.
Případné reklamace řešte prosím standardně, přes naše kontaktní údaje.
S láskou, tým Lavpet.cz

 
 

Slovenský čuvač – znáte slovenská plemena psů?

Slovensko má podle Mezinárodní kynologické organizace FCI pouze 5 oficiálně uznaných plemen psů. Jedním z nich je i Slovenský čuvač.

Trocha historie

Původně bylo toto plemeno známé jako tatranský čuvač. Tatranský podle názvu výskytu a čuvač od slova „počúvať“ (poslouchat). Přívlastek slovenský se do názvu plemene dostal proto, aby se nezaměňovalo slovenské plemeno s plemenem z polské strany Tater, které se označovalo tatranský resp. podhalaňský pastevecký pes.

Důležitou osobou pro plemeno Slovenského čuvače byl profesor Antonín Hrůza z Vysoké školy veterinární v Brně. Aby podchytil a ustálil plemeno, dovezl z Tater dvě nepříbuzná štěňata, která položila základ čistokrevného chovu (tehdy ještě tatranského) čuvače u nás. Jerry a Korsa se stali psy zapsanými v plemenné knize a první vrh z jejich spojení byl zapsaný 4. června 1929. Uznání plemene, které se uskutečnilo v roce 1965, se pan profesor nedožil, zemřel v březnu 1950.

Co ho zdobí

Slovenský čuvač je typický horský pes, dokonale přizpůsobený pro život v drsných podmínkách. Fyzicky i psychicky. Jeho největší ozdobou, která je nevyhnutelná pro přežití, je srst. Je to samostatně uvažující pes. Někdy trochu tvrdohlavý, ale vždy natolik inteligentní, aby oddělil práci od rodiny. Pokud hlídá stádo, umí se rychle a efektivně rozhodovat, jako záchranářský pes dokáže spojit sílu s inteligencí. Jako ochránce svého pána a jeho rodiny a majetku projevuje neohroženost až ostrost, v rodině vystupuje jako klidný, přítulný a hravý společník. Ale ve vztahu k ostatním lidem bývá nedůvěřivý a nemá rád jejich doteky.

Čuvač se vyznačuje vysokým sebevědomím a z míry ho hned tak něco nevyvede. Při správném vedení uznává jednoho pána, který je pro něj vůdcem smečky. Velmi dobře se projevuje i ve vztahu k dětem. Děti přímo miluje, bez ohledu na věk.

Co lze od něj čekat

Každý budoucí majitel Slovenského čuvače by si měl být vědom, že si chce opatřit plemeno, jehož představitelé po staletí pracovali samostatně, daleko od bači. Při jeho výchově je nutné být důsledný, ale nikdy se nesmí rezignovat, pokud se něco ve výchově nedaří. Protože velký pes a jeho nezvladatelnost by mohla být velmi nebezpečnou kombinací.

Historický význam a jeho původní pracovní zařazení se v současnosti trochu vytrácí a tak se z něj pomalu stává rodinný pes, který svoje přirozené vlohy uplatňuje hlavně při hlídání domu. Do městských bytů se vůbec nehodí, tam by se velmi trápil. U domu mu dopřejte dostatečně velký kotec, venku bude spokojený, ale to neznamená, že ho tam ponecháte a hotovo. Jako každý pes potřebuje denní kontakt se svou lidskou smečkou. Základem spokojeného čuvače je žít s ním v jedné smečce, ne vedle něho. Procházka jednou denně psovi tohoto formátu určitě nestačí.

Odborné informace o plemenu se dozvíte na: KLUB CHOVATELŮ SLOVENSKÝCH ČUVAČŮ

Podle: www.slovenskycuvac.info, wikipedia, Foto: wikipedia

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze