Znáte slovenská plemena psů? - Československý vlčák.

 
 
 

 
 
 
Úvod > Psí plemena > Znáte slovenská plemena psů? - Československý vlčák.
 

Vážení zákazníci,
bohužel musíme vám sdělit smutnou zprávu, ke dni 6. 9. 2019 rušíme náš eshop Lavpet.cz
Děkujeme za projevenou důvěru a přízeň.
Případné reklamace řešte prosím standardně, přes naše kontaktní údaje.
S láskou, tým Lavpet.cz

 
 

Znáte slovenská plemena psů? - Československý vlčák.

Na celém světě je množství plemen psů, oficiálně uznaných i neuznaných. Jedním z nich, který je na seznamu plemen Mezinárodní kynologické organizace FCI je i Československý vlčák. Je původem z České republiky, ale pod patronátem Slovenska.

Save

Projekt na vyšlechtění služebního plemena, které by splňovalo náročné požadavky služby psa v pohraniční stráži tehdejší ČSSR, vznikl v roce 1955. Křížením karpatského vlka a německého ovčáka měl vzniknout odolný, vytrvalý a ostražitý jedinec strážící západní hranice ČSSR.

Úspěch anebo zklamání?

Experiment nedopadl pro armádu úplně optimálně. Podle Klubu chovateľov Československého vlčiaka byla pro jeho práci omezující silná vazba k psovodovi, která nevyhovovala požadavkům na služebního psa. „Psovodi se často měnily a pes to špatně snášel. Vynikal však svojí inteligencí, vytrvalostí, čuchem, zrakem a jinými vlastnostmi, i špatnými, které jiní psi nemají“ píše se na stránce klubu.

Dnes slouží toto plemeno jako společník méně, a ne úplně zřídka jako záchranářský pes anebo pracovní. Dožívá se 12 a více roků, váží okolo 30–40 kg a v kohoutku se výška pohybuje od 60–70 cm. Nápadně se podobá vlkovi. Často si ho lidé pletou s huskym anebo malamutem, zvláštním německým ovčákem, ale nejčastěji s vlkem. Připomíná i méně známé nizozemské plemeno – Saarloosova vlčáka, který je také křížencem vlka a německého ovčáka.

„„Svým ladným pohybem, elegantním tělem, vlkošedou barvou, jantarovými šikmými oči, je určitě nepřehlédnutelný a může v někom vyvolat i strach. Je temperamentní, vytrvalý klusák, vysoce inteligentní a učenlivý, vyžaduje úplně odlišný přístup než jiná plemena psů. Tvrdá ruka a dril, který se tak často využívá u německých ovčáků u něho nefunguje. Je neobyčejně věrný pánovi a jeho rodina je pro něho vším. Pro svého pána bude cvičit a skládat zkoušky, i přesto, že se o něm říká, že je to pes na nic. Musí mít však kontakt se svým pánem a to nejintenzivnější, jinak chátrá“, uvádí Klub chovatelů Československého vlčáka.

Zpět do historie

Projekt, kterého výsledkem bylo uznání nového plemena vedl od roku 1955 náčelník služební kynologie pohraniční stráže Karel Hartl. Na jeho realizaci se podílelo více chovatelských stanic, slovenské i české.  

První kříženci se narodili v chovatelské stanici Libějovice ze spojení vlčice Brity a německého ovčáka Cézara z Březového háje. Narodilo se celkem pět štěňat (1 pes a 4 fenky). Koncem 60 let přišel rozkaz zastavit křížení vlka a německého ovčáka, a další vzájemné křížení již vzniknutých kříženců. Poslední vrh přišel v České republice na svět v roce 1971, ale potom celých 10 let se nenarodilo jediné stěně. Kříženci však zůstali na Slovensku, kde pod vedením mjr. Františka Rosíka křížení pokračovalo.

Postupně byla chovná základna dostatečně velká pro uznání plemena. Na Slovensku proto vznikla tímto směrem silná iniciativa. Chovatelská základna i v čase jejího uznání se nacházela především v slovenské části společné republiky. V roce 1982 byl Československý vlčák tehdejším Federálním výborem chovatelských svazů ČSSR uznaný za národní plemeno. Od roku 1999 ho uznává jako standartní plemeno i Mezinárodní kynologická organizace FCI.   

Odborné informace o plemeně se dozvíte na: Klub chovateľov československého vlčiaka Slovenskej republiky, Klub chovatelů československého vlčáka v ČR

Podle: www.slovakdogbreeds.sk a Wikipédia, Foto: http://www.101dogbreeds.com, pixabay

Save

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze