Boj proti obezitě u psů a její rizika. Jak poznám, že je můj pes obézní?

 
 
 

 
 
 
Úvod > Lavpet radí > Psí veterina > Boj proti obezitě u psů a její rizika. Jak poznám, že je můj pes obézní?
 

Vážení zákazníci,
bohužel musíme vám sdělit smutnou zprávu, ke dni 6. 9. 2019 rušíme náš eshop Lavpet.cz
Děkujeme za projevenou důvěru a přízeň.
Případné reklamace řešte prosím standardně, přes naše kontaktní údaje.
S láskou, tým Lavpet.cz

 
 
Mohlo by Vás zajímat

 
 

Boj proti obezitě u psů a její rizika. Jak poznám, že je můj pes obézní?

Každý někdy zažil vyčítavý pohled jeho mazlíčka, když se dožadoval odměny a ví, jak těžké je odmítnout a nevyhovět tomuto požadavku. Je třeba si uvědomit, že je jen na nás, jak bude pes vypadat. Obezitou trpí 24-30 % psí populace.

Co je vlastně obezita?

Obezita je choroba spojená s vyšším příjmem energie, než je její výdej. Důsledkem je zvýšené ukládání tuků v těle. Za obézního se považuje pes, který má nad 20 % požadované ideální hmotnosti. Výskyt obézních psů je častější ve starším věku, z důvodu snížené schopnosti výdeje energie pohybem. Za obezitu psů jsou často zodpovědní majitelé, kteří dělají chyby v krmném režimu.

Jak zjistím, že je můj pes obézní?

Optimálně byste měli dokázat nahmatat psovi dvě poslední žebra. Subjektivní metoda hodnocení tělesného tuku u psů tzv. BCS (Body condition score) spočívá z vizuálního a dotykového posouzení. Existují 2 typy BCS škály – 5 bodová (3 optimal) a 9 bodová (4-5 optimal).

Psi trpící obezitou mají predispozici k onemocnění meziobratlových destiček, arteritidám, onemocněním srdce, plic a jater. Často se u nich vyskytuje cukrovka, močové kameny a mají zvýšené riziko neoplastických procesů.

Jak ochránit psa před obezitou?

Podstatným faktorem, jak předejít obezitě je její prevence. Zabezpečit psovi dostatek pohybu a přiměřený přísun energie. Zvýšené riziko obezity je u sterilizovaných a vnitřně žijících psů. Při výskytu obezity hraje také roli plemeno psa. Predispoziční plemena jsou: zlatý retrívr, jezevčík, labrador, kokršpaněl, dalmatin a bígl.

Jak zhubnout?

Snížení hmotnosti dosáhneme u psa dodržováním redukční diety, která má omezit přísun energeticky bohatého krmiva. Před začátkem diety je potřebné psa odborně vyšetřit kvůli posouzení zdravotního stavu a sestavení „jídelního lístku“. Na trhu jsou dostupné komerčně vyrobené veterinární diety pro psy s obezitou, které jsou chutné a objemné, takže psa i přes snížené množství kalorií zasytí. Optimálním cílem je snížení hmotnosti o 1-2 % za týden.

Kombinace diety s pohybem přispívá k úspěšnému snížení tělesného tuku. Pro psa je vhodné plavání a delší procházky rychlou chůzí v rozsahu 20-60 min. denně samozřejmě s ohledem na jeho zdravotní stav. Taktéž je důležité, aby v čase hubnutí upozornil majitel na přísné dodržování stravovacích zásad všechny, kteří přicházejí se psem do styku.

Zuzana Juhászová

 
 
 
Doporučujeme pro psy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze