Otravy psa a jak si s nimi poradit

 
 
 

 
 
 
Úvod > Lavpet radí > Psí veterina > Otravy psa a jak si s nimi poradit
 

Vážení zákazníci,
bohužel musíme vám sdělit smutnou zprávu, ke dni 6. 9. 2019 rušíme náš eshop Lavpet.cz
Děkujeme za projevenou důvěru a přízeň.
Případné reklamace řešte prosím standardně, přes naše kontaktní údaje.
S láskou, tým Lavpet.cz

 
 
Mohlo by Vás zajímat

 
 

Otravy psa a jak si s nimi poradit

Nebezpečí otravy číhá na každém kroku. V každé domácnosti najdeme věci, které můžou psovi způsobit i smrt. Ohroženou skupinou jsou kromě štěňat, která jsou charakteristická svojí zvědavostí i psi „ochutnávači“, kteří si nenechají ujít žádný pamlsek, který se jim nabízí. Každý majitel by měl svého psa znát a zajistit jeho bezpečí doma i venku.

Jak zabránit tomu, aby se pes neotrávil?

Kolikrát je těžké předvídat a zabránit psovi sežrat něco nevhodné. Ten používá svůj čich, pomocí kterého je schopný najít potravu i na velkou vzdálenost. Dokonce si často spojuje místo s nálezem a venku je to moment, dokonce někdy sekunda, kdy pes něco sežere. Často nestačí, že ho máme na vodítku, hlavně v noci je pro majitele problém odhalit nástrahu ve tmě. Nejúčinnější je naučit psa nosit náhubek. V domácnosti je zase třeba zabezpečit, aby se nedostal k nebezpečným látkám a při odchodu z domů všechno zkontrolovat.

Co je pro psa nebezpečné?

V domácnosti mezi nejčastější nástrahy patří čokoláda (především hořká), tabákové výrobky, léky jako Ibuprofen, Paralen, insekticidy, jed na potkany a etylén glykol (voda do ostřikovačů). Z potravin je to avokádo, cibule, česnek a hrozno. Taktéž jedovaté rostliny, žíraviny ve formě domácích čistidel (kyseliny a zásady), neurologické jedy představující některé pesticidy a jiné.

Co všechno ovlivňuje, zda pes přežije?

Situace závisí na množství zkonzumované látky, od její identifikace, od existence protijedu, od hmotnosti psa a především na rychlosti jeho zaopatření.

Co dělat, pokud pes sežral otrávené jídlo?

V první řadě je potřeba zbavit se látky co nejdříve, aby nestihla v organizmu metabolizovat. Tento krok může majitel udělat hned, když zjistí, že pes sežral něco nebezpečné. Nejúčinnější je vyvolat zvracení. Pomůže 3% peroxid vodíku, který se dá koupit v každé lékárně a podat 1 ml na kilogram živé hmotnosti psa rovnou do tlamy. Silné roztoky a mýdlová voda jsou další možností, ale nejsou dostatečně účinné. V případě použití silných kyselin anebo zásad, je vyvolané zvracení kontra-indikované, taktéž pokud je pes v bezvědomí anebo má křeče může dojít k vdechnutí zvratků. Pokud se nedaří vyvolat zvracení, neváhejte a urychleně dopravte psa k nejbližšímu veterinářovi.

Jak se projevuje otrávený pes?

Záleží na tom, jakou látku zkonzumoval ale nejčastější projevy otravy jsou skleslost, malátnost, zvracení, průjem, někdy nadměrné slinění, snížená teplota, neurologické příznaky ve formě křečí, nekoordinovaná chůze, zúžené zornice a jiné.

Na některé otravy existují protilátky, proto přesná identifikace zkonzumované otravy dokáže veterináři pomoci při výběru nejvhodnější terapie. Podstatou terapie je zbavit se jedu vyvoláním zvracení, výplach žaludku, podání protijedu a pokud protijed neexistuje, tak živočišné uhlí na zabránění dalšího vstřebání jedovaté látky, agresivní infuzní terapie a zjištění rozsahu poškození odběrem krve.

Sežrat jed trvá psovi pár sekund, ale následky můžou být trvalé a dokonce i fatální. I při otravách platí, že čas hraje hlavní roli a rychlá pomoc může psovi zachránit život. Smrt po otravě bývá často ukrutná a bolestivá, proto obezřetnost a prevence proti otravě nošením náhubku je důležitá. Často mají lidé ve zvyku vyměňovat si informace přes sociální sítě a internetová fóra o místech, kde je možná otrava a vy se tak můžete těmto místům vyhnout a ochránit tak Vašeho psíka před požitím nebezpečné látky.

 

Zuzana Juhászová

 
 
 
Doporučujeme pro psy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze