Pejsek z útulku. Vyberte si správně a budete spokojeni

 
 
 

 
 
 
Úvod > Lavpet radí > Psí výchova a výcvik > Pejsek z útulku. Vyberte si správně a budete spokojeni
 

Vážení zákazníci,
bohužel musíme vám sdělit smutnou zprávu, ke dni 6. 9. 2019 rušíme náš eshop Lavpet.cz
Děkujeme za projevenou důvěru a přízeň.
Případné reklamace řešte prosím standardně, přes naše kontaktní údaje.
S láskou, tým Lavpet.cz

 
 

Pejsek z útulku. Vyberte si správně a budete spokojeni

Pokud jste se rozhodli si osvojit pejska z útulku, patří vám v první řadě dík, že pomůžete jednomu z těch, kteří neměli štěstí na majitele.

Při výběru byste měli zohlednit způsob vašeho života a najít si takového psa, který se k vám hodí a kterého zvládnete. Nevybírejte podle vzhledu nebo podle míry soucitu, který cítíte.

Jste kompatibilní?

Pokud plánujete přivést psa k jiným psům nebo zvířatům, které doma už máte, je nutné se nejprve přesvědčit, jestli si tzv. „sednou“ a jsou schopni spolu harmonicky žít. Zrovna tak je nutné nejprve strávit se psem čas na procházkách, kde budete mít možnost se poznat, ověříte si jako ho zvládnete, jak reaguje na jiné psy, zvířata či lidi. Tento krok je velmi důležitý, protože vaše rozhodnutí by mělo být absolutně zodpovědné. Bohužel není výjimkou, že lidé vrací psy zpět do útulku, protože jim přestanou vyhovovat, anebo je nedokážou zvládnout.

Přijďte se poradit

Úspěšně umístit množství psů se daří i díky tomu, že pes žije přítomností. Nedokáže se trápit tím, co prožil v minulosti, ani plánovat budoucnost. Velmi dobře je to vidět na handicapovaných zvířatech, které po zotavení „neklesají na duchu“, jako to někdy dokážeme my lidé.

A na to je třeba myslet, když si pejska bereme z útulku domů. Od začátku mu nastavte jasná pravidla, udělejte tlustou čáru v jeho životě, nelitujte ho a nepolevujte ve výchově proto, že víte, čím si prošel.

Pravá povaha psa se většinou projeví až po čase, když se zabydlí. Nejednou jsem se setkal s majiteli psů z útulku, kteří byli šokováni změnou psa a nevěděli si s ním rady, protože když si ho brali, byl „úplně jiný“. Pokud se vám cokoliv v chování psa nedaří zvládnout, anebo máte pejska, který je silně poznamenaný negativními zkušenostmi s lidmi či psy, je čas kontaktovat odborníky.

Poznejte se navzájem

Uvedu jeden z typických příkladů, kdy vám zkušený kynolog může pomoci. Přivedete si psa, který byl fyzicky týraný a nedůvěřuje lidem. Když ho někdo osloví nebo se ho chce dotknout, reaguje agresivně. Štěká, případně kouše. Vám to vždy připomene, čím si musel projít a snažíte se ho uklidnit. POZOR! Tímto způsobem chování psa nezměníte. (Tresty jsou v takovém případě nepřípustné).

Pes si vyhodnotí člověka jako hrozbu a zkušenost ho naučila, že pokud se projeví agresívně, hrozba pomine. Každý člověk instinktivně stáhne ruku, když ho chce pes kousnout. Pokud ho uklidňujete, v podstatě ho chráníte a tím hrozbu potvrzujete. Psovi nedokážete racionálně vysvětlit, že člověk není hrozba. Nemá žádný důvod své chování změnit.

Běh na dlouhou trať

Správným postupem by mělo být obnovení důvěry po malých krůčcích. A to například tak, že cizí lidé nebudou pejska nijak kontaktovat, budou nabízet pouze pamlsky – bez následného kontaktu. Psa nesmíte nijak nutit do kontaktu s cizím člověkem, musí to být jeho rozhodnutí a je nutné mu nechat dostatek času. Když se pejsek po mnohých opakováních začne cítit komfortněji, mohou cizí lidé nastavit ruku, ve které nabídnou pamlsek, opět ale bez očního kontaktu či snahy následně psa pohladit.

Postupně se pejsek naučí cizí lidi akceptovat, začne si brát dobroty ze stále menší vzdálenosti, přestane mu vadit oční kontakt a časem i dotek. Pes své chování postupně mění, protože člověk pro něj přestává být hrozbou. Samozřejmě, změnit nežádoucí psí chování se dá mnoha způsoby, vždy s přihlédnutím k individualitě jedince. Změna takového chování je však mnohokrát během na velmi dlouhou trať. Proto, když si chcete takového pejska osvojit, je nutné zodpovědně zvážit, zdali to zvládnete a věnujete dostatek času a energie tomu, aby mohl být spokojený.

V některých útulcích vás před osvojením pejska doslova „vyslechnou“, aby zhodnotili, jestli jste vhodným majitelem. Neberte to ve zlém, snaží se jen o to, aby se pejsek dostal do dobrých rukou, případně neprožil další trauma.

Martin Martiš

SAR DA VÝCVIKOVÉ KYNOLOGICKÉ CENTRUM

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze