Správně vybudované jméno pro psa je malý zázrak

 
 
 

 
 
 
Úvod > Lavpet radí > Psí výchova a výcvik > Správně vybudované jméno pro psa je malý zázrak
 

Vážení zákazníci,
bohužel musíme vám sdělit smutnou zprávu, ke dni 6. 9. 2019 rušíme náš eshop Lavpet.cz
Děkujeme za projevenou důvěru a přízeň.
Případné reklamace řešte prosím standardně, přes naše kontaktní údaje.
S láskou, tým Lavpet.cz

 
 

Správně vybudované jméno pro psa je malý zázrak

Když do výcvikového centra přicházejí majitelé psů na konzultace, jedna z prvních věcí, o které se zajímám, je reakce psa na jméno. Napoví velmi o výchově a vztahu mezi psem a majitelem. Psa pustíme na volno v cizím prostředí a majitel má na něho zavolat jménem.

Na zavolání by měl pes správně reagovat tak, že se otočí a přiběhne k majiteli. Perfektně vybudované jméno Vám v podstatě nahradí povel „ke mně“. Takových reakcí je však jen malý zlomek. Většinou se volání na psa opakují, příp. se majitel vydá za ním a někdy dokonce začne psa nahánět anebo na něj křičet.

Na cvičišti lidi učíme, jak lehké je vybudovat si správnou reakci na jméno. I proto na trénincích rádi vidíme malá štěňátka. Majitelé tak mají možnost naučit se správně budovat jméno pro psa odmalička, a když má pes rok, nemají problém si ho kdykoliv zavolat. S dobře vybudovaným jménem se lehce začíná chodit bez vodítka, předejdete tahání vodítka, lehce budujete povelovou techniku, protože vyslovením jména psa okamžitě přesměrujete jeho pozornost na sebe.

Jak správně budovat jméno psa?

V první řadě si musíme uvědomit, že budujeme radostnou reakci na zvukový signál, v tomto případě na jméno. Našim cílem je, aby pes na jméno reagoval a když ho jménem zavoláme, aby radostně přiběhl. Aby se takto zachoval, musíme mu k tomu dát důvod. Stačí dodržovat pár zásad.

Jméno psa spojujte vždy jen s pozitivními asociacemi.

Jdete psa krmit? Zavolejte ho jménem a podejte mu misku.

Jdeme s ním ven? Zavolejte ho jménem, vezměte vodítko a jděte s ním na procházku.

Chcete se s ním pomazlit? Zavolejte ho jménem a začněte si hrát.

Doma je to jednoduché, jste středobodem psí pozornosti, jakákoliv zábava je pro psa vítaná, máte též jeho stoprocentní pozornost.

Venku je to jinak, musíte použit nejsilnější trumfy, abyste byli zajímavější než vzrušující prostředí, příp. jiní psi. Přichystejte si extrémně chutné kousky odměn anebo hračku, pokud jí pes miluje.

Jméno psa vždy zavolejte jen jednou

Proč? Abyste psa neučili jméno ignorovat a aby se naučil přiběhnout po prvním zavolání. Jméno psa zavolejte vždy stejnou intonací, dostatečně nahlas a radostně. Měla by to být výzva, po které přijde něco super.

Ze začátku si dobře rozmyslete, kdy jméno psa zavoláte, speciálně u štěňátek, abyste byli úspěšní. Pokud už na psíka zavoláte a psík váhá, použijte pohyb, útěk, skákání, tleskání anebo ječení. Udělejte cokoliv, abyste byli pro psa neodolatelným lákadlem. Následně musí přijít velká odměna.

Většinou není v moci čtyřměsíčního štěňátka, aby opustilo své právě objevené nové kamaráda a přišlo za Vámi. Tehdy se stává, že lidé opakovaně volají na psa jménem, ale neúspěšně. Pes se takto učí své jméno ignorovat. Ještě horším řešením je, pokud štěňátko přijde a vy ho „odměníte“ ukončením hry, takže ho vlastně potrestáte, protože mu vezmete to, co chtělo. Po takových zkušenostech k Vám pes po zavolání ochotně běhat nebude. Stejnou chybu dělají lidé s povelem „ke mně“. Pokud pes doběhne, musí dostat něco doopravdy super, aby to bylo víc než to, co ho předtím zajímalo. Proto je třeba se naučit se psem hrát a komunikovat, abyste pro něho byli absolutní top.

Netrestejte psa jménem

Pokud pes dělá něco, co si nepřejete, použijte zákazový povel s příslušnou intonací, ne jméno psa. Pokud psa trestáte jménem, těžko bude mít radost, až ho znovu uslyší.

Neplýtvejte jménem psa

Častokrát mají majitelé psů tendenci úplně zbytečně a příliš často oslovovat psa jménem. A to bez toho, že by po vyslovení jména něco od psa žádali anebo ho navedli, aby je následoval a odměnili ho. Pokud pes uslyší své jméno a nic se nestane, nemá důvod na něj reagovat.

 

Správně vybudované jméno psa je částí pevného základu komunikace a vztahu mezi majitelem a psem.

Martin Martiš
SAR DA VÝCVIKOVÉ KYNOLOGICKÉ CENTRUM

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze